Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe w cyberbezpieczeństwie

Nowe technologie to nie tylko kolejne szanse na poprawę naszego życia. To również nowe możliwości, jakie otrzymują cyberprzestępcy. Chcąc skutecznie z nimi walczyć, systemy bezpieczeństwa muszą być jeszcze sprytniejsze i doskonalsze. Dlatego wdraża się w nie zarówno sztuczną inteligencję, jak i uczenie maszynowe.

 

Przestępczość XXI wieku

Jeszcze pod koniec XX wieku, jeśli ktoś chciał nas okraść, musiał zaopatrzyć się w kominiarkę (dla zachowania anonimowości) oraz broń (dla wywarcia odpowiedniego efektu psychologicznego). Dziś wystarczy, że usiądzie przed komputerem i uruchomi odpowiednią aplikację. Nowoczesność przyniosła ze sobą nie tylko poprawę jakości życia, ale również zupełnie nowe zagrożenia, których często nawet nie jesteśmy świadomi. 

Przywołując jeszcze raz powyższy przykład, w końcówce poprzedniego stulecia wiedzieliśmy, że zostaliśmy okradzeni – sami oddawaliśmy nasze pieniądze do rąk złodzieja. Dziś przez wiele dni możemy żyć w nieświadomości, że z naszego konta wypłynęły jakiekolwiek środki. Skrypt podmieniający numer konta odbiorcy, sczytywanie kart zbliżeniowych w tramwajach, kradzież danych przesyłanych przez internet lub wręcz wyciąganie ich od niczego nieświadomych użytkowników metodami phishingowymi – sposobów na kradzieże w dzisiejszym świecie jest wiele. Dlatego potrzebujemy systemów, które w naszym imieniu będą zarządzały bezpieczeństwem i będą skuteczne w walce ze współczesnymi cyberprzestępcami.

 

Sztuczna inteligencja zapewni bezpieczeństwo

Sztuczna inteligencja oraz uczenie maszynowe to dwa rozwiązania bardzo chętnie implementowane w systemach sprawujących kontrolę nad naszą cywilizacją. Pozwalają między innymi na przygotowywanie pogłębionych analiz biznesowych, poprawiają sprzedaż w sklepach internetowych, dbają o dystrybucję energii elektrycznej oraz o nasze bezpieczeństwo.

Działanie sztucznej inteligencji sprawia, że taki system jest w stanie samodzielnie wykrywać wszelkie odstępstwa od normy i natychmiast informować o nich operatora. Uczenie maszynowe z kolei pozwala systemom na wypracowanie skutecznych metod reagowania na podobne sytuacje w przyszłości. Wspomniane komponenty sprawiają, że systemy bezpieczeństwa na bieżąco uczą się nowych sposobów ataków i są w stanie przeciwdziałać im znacznie szybciej, niż zrobiłby to człowiek.

Sprawdza się to m. in. w sektorze finansowym, gdzie zastosowanie takich rozwiązań jak platforma CFRM (Cyber Fraud and Risk Management) firmy Bottomline Technologies jest w stanie w czasie rzeczywistym wykrywać i blokować podejrzane transakcje, chroniąc zarówno firmy, jak i ich klientów przed cyberatakami. Co więcej, platforma ta stale zbiera dane dotyczące wszystkich podejrzanych działań i na bieżąco wprowadza środki zaradcze do swojego schematu zachowań.

Powyższe rozwiązanie jest tylko jednym z przykładów, bowiem sztuczna inteligencja oraz uczenie maszynowe stanowią obecnie podstawę cyberzabezpieczeń w wielu innych branżach, niekoniecznie tych związanych z finansami.

Stosowanie rozwiązania CFRM sprawia, że przestępcom coraz trudniej osiągać zamierzone cele, a my mamy pewność, że między nimi a nami stoi solidna, całodobowa niemęcząca się i stale aktualizująca swoją wiedzę ochrona.

Jeśli chcesz wdrożyć platformę CFRM lub dowolne inne rozwiązanie gwarantujące cyberbezpieczeństwo dla swojej firmy, zapraszamy do kontaktu. W BI Insight posiadamy szeroką ofertę technologii monitorujących oraz zabezpieczających biznesy działające w różnych branżach.

  • Wiedza
  • Blog
  • Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe w cyberbezpieczeństwie